+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3

Thread: Postoji li u Hrvatskoj građanska hrabrost?

N'dugu's Avatar
    size="tall"

Postoji li u Hrvatskoj građanska hrabrost?

Čini se da Drago Pilsel misli da postoji.

http://www.ostali.org/?q=vijesti/dra...-%C5%BEivot-za

Čitamo već u podnaslovu kako on kaže "bilo me je SRAM da ostanem po strani..."
    Iz ovoga se da zaključiti da građanska hrabrost dolazi u jednoj mjeri iz osjećaja srama, stida zbog nereagiranja na nepravdu ili pred ljudima koji su za pravdu, slobodu, ljudska prava i druge vrijednosti građanskog društva dali puno više od nas.

Pilsel ispravno zaključuje da je građanska hrabrost danas jednako potrebna u zemljama uređene Europe (zapadne), kao i u tranzicijskim i južnim europskim zemljama, jer "velike korporacije, kao da smo u XIX. stoljeću u najgoroj fazi kapitalističke revolucije, kada su djeca ostajala slijepima u rudnicima Engleske, Škotske i Walesa, provode žestoku neoliberalnu zločinačku doktrinu u kojoj stradava, ponajprije, srednja klasa."

Time je PIlsel ispravno zaključio da se građanska hrabrost ne može automatski pripisati (danas uglavom neoliberalnoj) EU, iako je pojam građanske hrabrosti došao sa zapada. Uostalom, ljudi koji su iskazivali tu hrabrost (M.L.King i drugi) nagrabusili su jednako na tom "uređenom" zapadu, kao što bi i na "neuređenom Balkanu". Čak su i bolje nagrabusili tamo gdje postoji uređeni i organizirani otpor države koja štiti moćnike nego što bi možda ovdje, gdje moćnika ima manje, a ljudi nisu tako poslušni.

Pilsel nas upozorava i ne potrebu njegovanja kulture solidarnosti. To znači da se ne brineš samo za svoje dupe, nego da reagiraš i kada je ugroženo tuđe ili čitavih skupina, pa kada ti i nisu ideološki i klasno bliski, radi obrane zajedničkog prava na slobodu i pravednost. Obično se kaže: "došli su po Židove i nije me bilo briga jer nisam Židov, došli su po komuniste i nije me bilo briga jer nisam komunist... na kraju su došli po mene i nije više bilo nikoga da reagira za mene".

Čak i da ne dođu nikada po tebe, kako se može biti štakor koji se skriva u rupi dok druge odvode na stratište ili još i trljajući ruke zato što se s tim ljudima politički ili ideološki ne slažeš? Meni je to gadljivo i to ne iz ikakvih ideoloških razloga, nego jer je takvo ponašanje, jednostavno, odvratno, jer je lišeno plemenitosti i ljudskosti. Ljudsko biće bez plemenitosti i ljudskosti je - smeće od čovjeka.

size="tall"

-

Politicka scena u Srbiji ne postoji. Opozicija se blamirala do samounistenja, oslabila, bez strategije, bez volje, jedino ima snagu da malo prkosi...Narod je umoran, partije koje zovem kreativnima, opet nemaju snage, nemaju cenzus, kao da i ne postoje...Vladajuca elita, sama, ne moze da cini scenu.Politicka scena ne postoji.Uprkos svemu, postoji politicka volja, politicki put koja je za 5 godina ucinila velike korake u priblizavanju EU, uprkos velikom otporu progurala je mnoge stvari. Bar nagrubo je pometao pozornicu, one nepotrebne je poceo da baca na smetliste istorije, a naizgled je pokusao i da se obracuna sa koruptivom mafijom. Voleo bi da posao dovrsi do kraja, mada bez konstruktivne opozicije lako moze da se padne na drugu stranu zdrebeta.Vreme ce pokazati...

size="tall"

-

Naravno ne uperujem prstom ni na koga, i ao mi je ako sam se nekom temom ili tvrdnjom popeo na ... glavu ili bilo ta drugo bilo kome na forumu, ali poto je tema politika scena u Srbiji, a pomenut je izvesni simpatini naravno ne meni gospodin, ja bih da podsetim na tu vezu politiko-bizminsmensku.Kada je EU dozvolila uvoz eera na svoje trite iz nae zemlje po viim cenama od vaeih, taj dragi Kole je organizovao karusel, odnosno nabavljao je eer iz uvoza, prepakivao ga i izvozio u EU po viim cenama.Poto slubenici EU nisu sisali veslo, obustavili su taj biznis i tako smo izgubili priliku da po privilegovanim cenama prodajemo i eer, ali verovatno i dosta drugih poljoprivrednih proizvoda.Dakle priliku da po cenama viim od trinih prodamo robu upropastili su likovi koji sada nama nabijaju na nos da smo neradnici, a politiari ih oigledno podravaju jer niko nije odgovarao za tu rabotu pa jo na tom forumu na Kopaoniku uestvuju u rekonstrukciji vlade.

+ Reply to Thread